Historia Kościoła

Historia Kościoła 13 września 2014 wyświetleń: 13458

Historia miejsca

Kościół Pod Wezwaniem Św. Audoena w Dublinie

Kościół Św. Audoena (stary) został zbudowany pomiędzy 1181 a 1212 r., w czasie tak zwanej irlandzkiej inwazji Normanów. Inicjatorem budowy kościoła był biskup John Comyn, metropolita Dublina - normandzkiego pochodzenia. Niemniej niektóre płyty nagrobne, odnalezione w prastarej świątyni, sugerują nawet wcześniejsze funkcjonowanie chrześcijańskiej świątyni.

Od roku 1218 kościół Św. Audoena pozostaje w ścisłej relacji z wybudowaną niedaleko, piękną i nową katedrą św. Patryka. Arcybiskup Henryk de Londres uczynił świątynię skarbem dostojnej katedry.

Okres największej świetności rozpoczyna się dla kościoła Św. Audoena w XV wieku, kiedy to sir Roland FitzEustace, lord Portlester, rozbudowuje  kościół, zakłada również bractwo Św. Anny, dedykując tu dwie, piękne kaplice: pierwszą ku czci Św. Anny a drugą dla Najświętszej Maryi Panny. Król Henryk V, specjalnym dekretem, aprobuje istnienie Bractwa Świętej Anny, pełniącego specjalną troskę nad świątynią Audoena oraz powołuje sześciu kapłanów, którzy każdego dnia składają tutaj ofiarę Mszy Świętej, w intencji rodu lordów Portlester.

Utrata kościoła przez katolików

Czas rozkwitu kończy się definitywnie wraz z nadejściem panowania angielskiej królowej Elżbiety I, która narzuciła Irlandii porządek protestanckiej Reformacji. Wtedy to katolikom, zebranym wokół kościoła Św. Audoena, odebrano prawo sprawowania Mszy Świętej, a zabytkowy kościół pozostał do dziś własnością anglikanów.

Katolicy opuścili High Street, sprawując przez blisko trzysta lat, Eucharystię w ukryciu, w domach rodzinnych lub w małych, tajnych kaplicach. W roku 1683 rząd angielski zgodził się na budowę katolickiej, niepozornej kaplicy przy St. Audoens Cornmarket. W 1767 roku kaplicę przeniesiono na Bridge Street, gdzie katolicy modlili się w bardzo trudnych, skrajnie ubogich warunkach, pozostają pod duchową opieką Dominikanów.

Budowa obecnego kościoła 

Po wielkiej, historycznej chwili Emancypacji Katolików w 1829 roku, z inicjatywy energicznego księdza Canona Monksa, przystąpiono do budowy nowego kościoła. Dzieło to zależało wyłącznie od ofiarności dublińskich katolików. W poniedziałek wielkanocny 1841 roku ksiądz Monks przedstawił parafianom ostateczny projekt nowego kościoła, autorstwa znakomitego, stołecznego architekta Patryka Byrnea. Niezwłocznie przystąpiono do budowy neoklasycznej świątyni katolickiej, którą uroczyście udostępnił do kultu oraz poświęcił w dniu 13 września 1846 roku, arcybiskup Murray. Do roku 1899 trwały prace nad upiększeniem nowego kościoła – w latach tych ukończono piękny portyk i główne wejście do świątyni.

W swojej książce „Historia Dublina w latach 1660-1860” Maurice Craig stwierdza, że ów kościół jest najwspanialszym XIX - wiecznym kościołem w Dublinie.

"Daleko najwspanialszym (kościołem) jest Święty Audoen, ta bezgranicznie czarna budowla, ktora góruje nad brudnymi domami przy ulicy Cook Street. Wygląda jak forteca wiary nie do zdobycia, z nierównym obmurowaniem zniszczonym jak zamek średniowieczny do podstaw, przekłuta jedynie przez okna na samej górze i ukoronowana krzyżem, którego zarys odcina się na tle nieba. Jest to idealnie dramatyczne z powodu zapadających się podstaw,ale również, dramatyczne w związku z drugą wielką budowlą, sklepionym budynkiem the Four Courts zwróconym w jej kierunku po drugiej stronie rzeki. Poniżej znajduje się rzadki fragment średniowiecznego muru oraz nawa bez dachu i prezbiterium starożytnego Św. Audeona, którego blanka wieży wieńczy ten obraz".

Piękno wystroju kościoła

Katolicki kościół pod wezwaniem Audoena z Rouen kryje w sobie wiele ciekawych, wprost niezwykłych tajemnic sztuki sakralnej. Tutaj znajdziemy obrazy Drogi Krzyżowej, umieszczone w kościele tuż przed jego uroczystą konsekracją a odnowione niedawno za przyczyną Komitetu Jubileuszowego, działającego z okazji 150 rocznicy powstania świątyni katolickiej przy High Street. Niezwykłe znaczenie ma też statua Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonana z białego marmuru przez włoskiego rzeźbiarza Pietro Bonanniego w 1847 roku, a rok później przywieziona z Rzymu do Dublina. Wciąż czynne są zabytkowe, niezwykle cenne organy, umieszczone w kościele w 1861 roku. Przy wejściu do kościoła zainstalowane zostały w roku 1917 oryginalne, olbrzymie muszle, służące dziś za kropielnice, a wyłowione niegdyś z Pacyfiku przez marynarza, brata jednego z proboszczów parafii Św. Audoena.

Historia współczesna

Kościół Św. Audoena pełnił funkcję kościoła parafialnego aż do roku 1970, kiedy to został administracyjnie włączony do franciszkańskiej parafii przy Marchant Quay. Nieprzerwanie istniał tu jednak rektorat oraz aktywne duszpasterstwo, szczególnie poświęcone kultowi Św. Anny. Wciąż odprawiana była nowenna oraz coroczne Triduum ku czci Św. Anny. 17 września 2006 roku arcybiskup Diarmuid Martin przekazał ten kościół, na ręce kardynała Józefa Glempa, Polakom w Dublinie.


utworzono : 2014-09-13

Duszpasterstwo Księży Chrystusowców

St. Audoen Church, 14 High Street Dublin 8,
mob: 087 239 32 35
2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne