Wydarzenia

Wydarzenia 2 sierpnia 2014 wyświetleń: 1987

70 - ta rocznica Powstania Warszawskiego

Otwarcie Wystawy

Po wielu miesiącach przygotowań, godzinach spędzonych w krypcie kościoła św. Audoen'a, rozmowach telefonicznych i korespondencji mailowej z Muzeum Powstania Warszawskiego i wielu innych podjętych działań przez organizację Discover Poland i Duszpasterstwa Polskiego w Dublinie dzisiejszy wieczór zapisze się w pamięci wielu Polaków i Irlandczyków. 

O godz. 19.00 wspólną modlitwą rozpoczęliśmy nasze uroczystości związane z 70 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Dubliński dzwon o wymownym imieniu "Liberator", który jest w kościele św. Audoen'a zabrzmiał na początek. Po krótkiej modlitwie za uczestników Powstania, wszyscy zgromadzeni zeszli do krypty, która w najbliższe dni zmieniła się w salę wystawową.

Gości powitał gospodarz miejsca ks. Stanisław Hajkowski, koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii, a zarazem Rektor Kościoła. Słowa wstępu skierował do zebranych jeden z pomysłodawców i organizatorów, Pan Andrzej Trala z Discover Poland. Oficjalnego otwarcia wystawy, w zastępstwie Burmistrza Dublina,  dokonała pani Mary Freehill. Następnie przemówienie wygłosił pan Piotr Rakowski, Charge d’Affaires Ambasady Polskiej w Dublinie. Na uroczystości otwarcia obecna była także pani Katarzyna Smoter, Szef Sekcji Konsularnej Ambasady. 

Wykład inauguracyjny „Powstanie Warszawskie w perspektywie porównawczej” wygłosił dr Gabriel Doherty z University College Cork, który odnosząc się do powstań europejskich, szczególnie Powstania Wielkanocnego w Irlandii ukazał szczególną rolę walczących w Powstaniu Warszawskim. Prezentując statystyki, liczby i fakty historyczne ukazał wyjątkowość tego zrywu narodowego, które nie ma podobnych w Europie. 

Po wykładzie był czas na pierwsze zwiedzanie otwartej wystawy, rozmowy z gośćmi i organizatorami. Wystawie w najbliższych dniach będą towarzyszyć inne wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy. Szczegóły podane w planie. Wystawa będzie dostępna do 10 sierpnia.

Zapraszamy do Galerii

aktualizowano: 2014-08-11
Wszystkich rekordów:

Duszpasterstwo Księży Chrystusowców

St. Audoen Church, 14 High Street Dublin 8,
mob: 087 239 32 35
2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne