Wydarzenia
Pielgrzymka do Sanktuarium w Knock
Polonia w Irlandii pielgrzymuje
Knock - narodowe Sanktuarium Maryjne w Irlandii
Knock (w hr. Mayo) jest niewielką miejscowością w Irlandii w której znajduje się sanktuarium narodowe Irlandczyków, uważane za jedno z ważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie.
13 czerwca 2015 r. po raz 10 Polonia Irlandzka udaje się z pielgrzymką do Maryjnego Sanktuarium w Knock, co. Mayo – temat: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Pielgrzymce koordynowanej przez Duszpasterstwo Polskie w Irlandii przy kościele św. Audoen’a w Dublinie będzie przewodniczył Ks. Biskup Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.
Program X Pielgrzymki Polaków do Sanktuarium Maryjnego w Knock:
11:30 - Droga krzyżowa w Bazylice (spowiedź w trakcie drogi krzyżowej).
12:15 - Konferencja (ok. 20 min) - poprowadzi Ks. Bp Jan Wątroba w kościele
12:40 - Spotkanie z Witkiem Wilkiem (ok. 20 min) - będzie mówił jak żyć z pasją
13:00 - Posiłek
14:00 -14:45 Spowiedź w kaplicy (Chapel of Reconciliation)
15:00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych
Po Mszy św. agapa (St Joseph's Hall)
Podczas agapy w St Joseph’s Hall prezentacja Starpolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach (15 min)
17:30 - Powrót
Historia objawienia
Katolicy wierzą, że 21 sierpnia 1879 r. w Knock miało miejsce objawienie maryjne. W 1879 r. Kościół powołał komisję do zbadania tego wydarzenia, która przedstawiła raport, że "zeznania wszystkich świadków były wiarygodne i satysfakcjonujące". W 1936 r. powołano następną komisję, która przesłuchała trzech jeszcze żyjących świadków tego wydarzenia: cała trójka potwierdziła oryginalne zeznania z 1879 r.
Znaczenie objawienia
Zdaniem badaczy objawień maryjnych w Knock, Baranek stojący podczas wizji na ołtarzu miał unaocznić krwawą ofiarę Syna Bożego na krzyżu, która dokonuje się każdego dnia na Mszy Świętej oraz w Niebie; św. Jan, ukazując się jako kapłan - wskazywać na Maryję i uzmysławiać, iż każdy człowiek powołany jest do uczestniczenia w misterium odkupienia;św. Józef, ogłoszony przez papieża Piusa IX w 1872 r. patronem Kościoła powszechnego oraz modlitwy – podkreślić wzór ojca i małżonka, jakim powinniśmy się kierować w życiu. Sama Maryja natomiast przypomnieć o jej wielkim znaczeniu w dziele odkupienia i nieustającym pośrednictwie.