Wydarzenia 29 maja 2015 wyświetleń: 5808

Pielgrzymka do Sanktuarium w Knock

Polonia w Irlandii pielgrzymuje

Knock - narodowe Sanktuarium Maryjne w Irlandii

Knock (w hr. Mayo) jest niewielką miejscowością w Irlandii w której znajduje się sanktuarium narodowe Irlandczyków, uważane za jedno z ważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie.

13 czerwca 2015 r. po raz 10 Polonia Irlandzka udaje się z pielgrzymką do Maryjnego Sanktuarium w Knock, co. Mayo – temat: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Pielgrzymce koordynowanej przez Duszpasterstwo Polskie w Irlandii przy kościele św. Audoen’a w Dublinie będzie przewodniczył Ks. Biskup Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.

Program X Pielgrzymki Polaków do Sanktuarium Maryjnego w Knock:

11:30 - Droga krzyżowa w Bazylice (spowiedź w trakcie drogi krzyżowej).

12:15 - Konferencja (ok. 20 min) - poprowadzi Ks. Bp Jan Wątroba w kościele

12:40 - Spotkanie z Witkiem Wilkiem (ok. 20 min) - będzie mówił jak żyć z pasją

13:00 - Posiłek

14:00 -14:45 Spowiedź w kaplicy (Chapel of Reconciliation)

15:00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych

Po Mszy św. agapa (St Joseph's Hall)

Podczas agapy w St Joseph’s Hall prezentacja Starpolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach (15 min)

17:30 - Powrót

Historia objawienia

Katolicy wierzą, że 21 sierpnia 1879 r. w Knock miało miejsce objawienie maryjne. W 1879 r. Kościół powołał komisję do zbadania tego wydarzenia, która przedstawiła raport, że "zeznania wszystkich świadków były wiarygodne i satysfakcjonujące". W 1936 r. powołano następną komisję, która przesłuchała trzech jeszcze żyjących świadków tego wydarzenia: cała trójka potwierdziła oryginalne zeznania z 1879 r.

Znaczenie objawienia

Zdaniem badaczy objawień maryjnych w Knock, Baranek stojący podczas wizji na ołtarzu miał unaocznić krwawą ofiarę Syna Bożego na krzyżu, która dokonuje się każdego dnia na Mszy Świętej oraz w Niebie; św. Jan, ukazując się jako kapłan - wskazywać na Maryję i uzmysławiać, iż każdy człowiek powołany jest do uczestniczenia w misterium odkupienia;św. Józef, ogłoszony przez papieża Piusa IX w 1872 r. patronem Kościoła powszechnego oraz modlitwy – podkreślić wzór ojca i małżonka, jakim powinniśmy się kierować w życiu. Sama Maryja natomiast przypomnieć o jej wielkim znaczeniu w dziele odkupienia i nieustającym pośrednictwie.

aktualizowano: 2015-07-24
Wszystkich rekordów: