Aktualności 25 kwietnia 2020 wyświetleń: 1218

26 kwietnia-Trzecia Niedziela Wielkanocna

XII Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Jego hasło: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego”, mocno akcentuje wagę słowa Bożego, także w kontekście tęsknoty za Eucharystią, której tak wielu z nas doświadcza. W lekturze Pisma Świętego – tak samo jak w Eucharystii – chodzi o spotkanie z Bogiem. Zawsze zachwyca mnie opis modlitwy – spotkania, który mamy w Księdze Wyjścia: „Mojżesz wziął namiot i rozbił go poza obozem, i nazwał go Namiotem Spotkania. (...) Ile razy Mojżesz wszedł do namiotu, zstępował słup obłoku i stawał u wejścia do namiotu, i wtedy Pan rozmawiał z Mojżeszem. (...) A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem” (por. Wj 33, 7-11).

Za każdym razem, gdy sięgamy po Pismo Święte, dzieje się podobnie – Bóg pragnie do nas przychodzić jak kiedyś do Mojżesza. Pragnie towarzyszyć naszej codzienności i swoim słowem odpowiadać na trudności dnia powszedniego. Bóg pragnie być pośród nas. Warto ze swojej strony zrobić wszystko, co możemy, by takie spotkanie z Bogiem umożliwić. Wystarczy znaleźć trochę czasu i odpowiednie miejsce. Nie bez powodu namiot był „poza obozem”, a więc z dala od zgiełku. Warto poprosić Ducha Świętego o łaskę otwarcia na Słowo, by pomagał nam je właściwie rozumieć i wcielać w życie, bo przecież „żywe jest słowo Boże i skuteczne”. Poszukajmy w Piśmie Świętym nie tylko nowych treści, ale też na nowo odczytujmy fragmenty już nam znane. Może właśnie dziś konkretny fragment będzie miał dla nas inne znaczenie niż jeszcze kilka lat temu? Może zobaczymy w nim coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy?

Ks. Jarosław Grabowski

Pod hasłem „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” w kościołach w całej Polsce obchodzone będzie w najbliższą niedzielę, 26 kwietnia, czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego.
Patronat honorowy objęli: przewodniczący Episkopatu oraz Premier RP. Wydarzenie będzie jednocześnie inauguracją XII Tygodnia Biblijnego.

Zarówno hasłem jak i wybranymi do wspólnotowej lektury tekstami z Ewangelii według św. Mateusza, wydarzenie nawiązuje do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły - zaznacza ks. prof. Tadeusz Witczyk. Przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II” zwraca uwagę, że ten wielki Papież przez cały swój pontyfikat głosił Ewangelię wszystkim narodom świata. Wypełniał posłannictwo zlecone apostołom i ich następcom przez zmartwychwstałego Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” (Mt 28,19)."Obecny czas odczuwania głodu sensu i szerszego spojrzenia na świat, może być, nieco paradoksalnie, szansą na głębszy kontakt ze słowem Pisma świętego" - powiedział KAI ks. prof. Witczyk. Przypomniał słowa Benedykta XVI, który nazwał Biblię "kodem kulturowym" Europy.
Uroczysta celebracja tego wydarzenia będzie miała miejsce podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach. Liturgia będzie transmitowana w TVP 1 o godz. 7.00. Ten sam rytuał czytania Pisma świętego towarzyszyć będzie Mszy św. sprawowanej przez abp. Wacława Depo w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Także to wydarzenie będzie transmitowane w TVP 1 o godz. 11.00.

Kalendarz Liturgiczny:
28.04. wt –św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, prezbitera
29.04. śr – święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy
30.04. czt –św. Piusa V, papieża
1.05. pt – święto św. Józefa rzemieślnika; Pierwszy Piątek Miesiąca