Aktualności

Aktualności 31 marca 2021 wyświetleń: 336

Triduum Paschalne

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

W związku z wydanym przez rząd Irlandii zakazem publicznego sprawowania kultu religijnego, kościoły na terenie całego państwa mogą być otwarte tylko na prywatną modlitwę. Podczas modlitwy można posłużyć się tekstami modlitw dostępnych w plikach na dole tej strony.

W WIELKI CZWARTEK, WIELKI PIĄTEK, WIELKĄ SOBOTĘ, NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ I PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY W KOŚCIELE 
ŚW. AUDOEN'A NIE BĘDZIE ODPRAWIANYCH PUBLICZNYCH NABOŻEŃSTW

TRIDUUM PASCHALNE

Godziny otwarcia kościoła na prywatną modlitwę:

Wielki Czwartek    - 18:00 - 19:30

Wielki Piątek         - 18:00 - 19:30

Wielka Sobota       - 16:00 - 19:30

Wielkanoc              - 09:30 - 12:00 i 17:00 - 18:30

Pn. Wielkanocny   - 09:30 - 12:00 i 17:00 - 18:30 

Z Sakramentu Spowiedzi można skorzystać w godzinach otwarcia kościoła.

 WIELKI CZWARTEK

W tym dniu dziękujemy Bogu za ustanowienie Sakramentu Eucharystii
w którym nasz Pan i Król Wszechświata przebywa z nami
pod postaciami chleba i wina.

Kościół i życie religijne na Kresach Wschodnich przed 1990.

Księdza wywieźli i już nam więcej księdza nie dali. Kościoła nie zamknęli, ludzie nie dali zamknąć. Przez 25 lat było bez księdza, a potem, przez trzy lata, chodził ksiądz Aronowicz, ale tylko pięć razy do roku. A tak, to ludzie sami odprawiali. [...] Na dziewiątą rano były godzinki. [...] A potem, o pierwszej, była suma. Na sumie przyjeżdżali: wioska Grandzicze i wioska Przysiółki. I też ludzie z miasta dochodzili. A na sumie taki był porządek: na główny ołtarz łożyło się biblię, Ewangelię, tak, jakby dla księdza. A zamiast księdza łożyło się ornat na ołtarz. Był chór, bardzo duży chór. Bardzo dobrą rolę grał. Był chór, był organista, pan Jerzy. I był starszy pan, pan Grotulewicz najpierw, a kiedy zmarł, to był pan Kieziukiewicz (?), z tej wioski, z Przysiółka. W ławce odczytywał z mszy świętej to, co ksiądz miał mówić. A my mówiliśmy to, co naród mówi. I tak modliliśmy się, [...] Nie można było komunii udzielić. A najgorsza chwila: kiedy już można było cztery razy do roku księdzu Zaranowiczu (?) mszę odprawiać w naszym kościele, to w wielki piątek przyszedł do nas, w wielki czwartek, a w wielką sobotę już nie przyszedł. I bocznymi drzwiami, żeby tutaj nie otwierało się, po czarnemu, po cichutku – żeby ciało Chrystusa odprowadzić do grobu. Ksiądz przyszedł i nas, kobiet, przyszło może dwadzieścia, może więcej. A nie było żadnego mężczyzny. To było dniem. Ja już naszemu zakrystianowi mówiłam, że teraz, to ich wszystkich dużo, ale kiedy trzeba było krzyż święty nieść przed ciałem Chrystusa, to nie było komu nieść. I byłoby bez krzyża, ale ksiądz Zaranowicz przyniósł. I każdy płakał.
Krystyna Gaponik

WIELKI PIĄTEK

UWAGA – POST ŚCISŁY

Post ścisły obowiązuje w Wielki Piątek i nie jest zwykłym postem. Polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Obowiązuje wszystkich katolików począwszy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia. Wszystkich od 14 do 18 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Czy kobiety w ciąży muszą zachowywać post ścisły? Kodeks Prawa Kanonicznego jak również przepisy episkopatu nie wyjaśniają tej sprawy. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, pamiętając o tym, że w tym przypadku mamy do czynienia z dwiema osobami, a nie tylko z jedną oraz że według prawa maleństwa nie są zobowiązane do zachowania postu.

DROGA KRZYŻOWA

Link do transmisji: https://youtu.be/G9ALlAF7a5E

WIELKA SOBOTA

OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃTWA POKARMÓW WIELKANOCNYCH

W związku z panującymi zakazami błogosławieństwo pokarmów w tym roku musi mieć formę obrzędu rodzinnego, odprawianego wyłącznie w domach. Plik z modlitwą do pobrania dostępny na dole tej strony.

aktualizowano: 2021-04-10

Duszpasterstwo Księży Chrystusowców

St. Audoen Church, 14 High Street Dublin 8,
mob: 087 239 32 35
2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne