Wydarzenia Duszpasterstwa

Wydarzenia Duszpasterstwa 13 maja 2018 wyświetleń: 3125

Otwarcie i poświęcenie Domu Polskiego - 1990 - 2018

20 maja 2018. otwarcie odrestaurowanego Domu Polskiego w Dublinie przy 20 Fitzwilliam Place

Poświęcenie Domu Polskiego - ks. Klaus Cieszyński i inni Jezuici, 1990.

DUSZPASTERZE POLSCY ZWIĄZANI Z DOMEM POLSKIM 

PRZY 20 FITZWILLIAM PLACE W DUBLINIE

 

NASI KSIĘŻA.

Jezuici.

Ojciec Klaus Cieszyński S.J.

O. Klaus Cieszyński przyjechał do Irlandii w latah 60ych i tu studjował teologię.  W całej irlandii było tylko kilkadziesiąt Polaków.  Nie znając nikogo Klaus zaczął wyszukiwać polskie nazwiska w książce telefonicznej i kontaktując się z nimi zespolił Polaków.  Spotykaliśmy się w Milltown Park na Mszach Św i aby obchodzić Rocznice Narodowe.  W roku 1978 Klaus był zaproszony przez telewizję irlandzką aby powiedzieć Irlandzykom coś o nowym polskim Papieżu Janie Pawle II. Przygotował Polaków do Audiencji z naszym Swiętym Papieżem, ale sam musiał wyjechać przed przyjazdem Ojca Świętego, do Zambii na misje gdzie dalej pełni służbę. Przyjeżdżał tu wiele razy i odprawiał Mszę w Domu Polskim.

Różni księża Jezuici przyjeżdżali na studja i często angażowali sie w służbę Polakom.  Między innymi byli tu Andrzej Kafara, Gerard Karaś i Tadeusz Świderski, który studiował Teologię w Milltown Park w latach 1984-87.  Mieszkał w Jezuicjim Domu na Gardiner St.  Diakonat otrzymał w r. 1987.  Ks. Franciszek Woda też studjował w Irlandii i przez wiele lat wracał do Irlandii z Zambii, odwiedzał Polaków i odprawiał dla nas Msze Św. Zmarł w r. 2016 i jest pochowany w Zambii.  Był utalentowanym nauczycielem nauk ścisłych, pisał pięknie i pracował prawie, że do końca swego życia żyjąc do 90 lat w wielkiej pogodzie ducha.

Bylo rownież paru  scholastyków którzy byli na magisterce w Belvedere College. Od kilku lat są polscy Jezuici kapelani na Gardiner St..  Obecnie Ojciec Marcin Włodarek służy Polakom na Gardiner St.w Kościele Św. Franciszka Ksawerego.

Dominikanie.

W lutym 2006r przybyli do Irlandii o. Marek Grubka i o. Marcin Lisak.  Mieszkali przy kościele Dominikanów St. Saviour’s na Dominick St.  Ojciec Cezary Binkiewicz i ojciec Tomasz Martynelis są duszpasterzami w St. Saviour’s  a w Tallaght są też polscy Dominikanie.

Werbiści.

W latach 80ych polscy księża ze zgromadzenia Werbistów uczyli się angielskiego języka przed wyjazdem na misje, przeważnie na Papua Nową Gwineję.  Było ich kilkunastu.  Odprawiali Msze w domach prywatnych za Polskę i za Solidarność  gdy w roku 1981 wybuchł stan wojenny w Polsce. Odwiedzając „parafian” rozsianych po Irlandii odprawiali Msze w ich domach.

Msze u księży Białych.  Przez krótki czas było paru polskich księży u Misjonarzy „White Fathers” w Templeogue i tam odprawiane były Msze raz na miesiąc.

Ojciec Dermot Mc Neice ze Zgromadzenia Serwitów, Irlandzyk,gdy nie było w Irlandii polskiego księdza był kapelanem Irlandzko-Polskiego Towarzystwa przez wiele lat .  U Ojców Serwitów odbywały się wspólne Wigilie i właśnie w nocy 13.grudnia 1981r.po jednej z Wigilii usłyszeliśmy o stanie wojennym.  Ojciec Dermot wtedy razem z nami protestował pod Ambasadą Rosyjską.  Odprawiał Msze w Domu Polskim i brał czynny udział w życiu Polonii.  Ojciec Dermot mieszka w Dublinie.

Ks. Andrzej Pyka Salwatorianin przyjechał do Irlandii w r.2003.  Był proboszczem irlandzkiej parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Sallynoggin. Ale chętnie zaczął odprawiać Msze w Domu Polskim.  Był ofiarnym człowiekiem; z werwą, humorem („ci którzy pragną popełnić sakrament małżeństwa proszeni są o pozostanie po Mszy”). Z oddaniem służył coraz to liczniejszym rzeszom Polaków odprawiając Msze Święte najpierw w Domu Polskim, a gdy Dom Polski już pękał we szwach, (spowiedź odbywała się w kuchni lub na schodach),  w kościele na Halston St.   

Poświęcenie Obrazu Ojca Św. Jana Pawła II Adama Kiełba w Domu Polskim odbyło sie 01.04.2006.

Nie odmawiał pomocy nikomu (zatrudniał pmocników w ogrodzie plebani nawet gdy już nic nie było do wycięcia).  Do każdej prośby ustosunkowywał się pozytywnie.

Zmarł 28.czerwca 2007r.i jest pochowany w swojej parafii obok kościoła w Sallynoggin . 

Ks. Piotr Galus pełnił służbę duszpasterską z księdzem Andrzejem Pyką od r.2005 a później wyjechał do Cork gdzie jest dalej bardzo czynnym kapłanem.

Ks. Jarosław Maszkiewicz pełnił służbę dla Polaków od listopada 2005r.przejął duszpasterstwo od Ks. Pyki jeszcze w kościele St. Michan’s na Halston St a potem w  Kościele Św. Audoena  na High St.  

Od r.2013 Rektorem kościoła Św. Audoena i Koordynatorem Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii jest Ojciec Stanisław Hajkowski SChr.

Wielu innych księży służy Polakom w irlandii  pod koordynacją naszego Rektora Ojca Stanisława Hajkowskiego.

Janina Lyons

aktualizowano: 2018-07-15

Duszpasterstwo Księży Chrystusowców

St. Audoen Church, 14 High Street Dublin 8,
mob: 087 239 32 35
2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne