Wydarzenia Duszpasterstwa

Wydarzenia Duszpasterstwa 26 czerwca 2016 wyświetleń: 7237

Wizyta redaktora Witolda Gadowskiego w Irlandii

3 lipca 20016 roku, Niedziela, 14:00 – projekcja filmu „Insha Allah” w krypcie u św. Audoen'a

Tytuł roboczy: „Znaki czasu – Europa u progu nieznanego” (

Dzień trzeci: projekcja filmu dokumentalnego – podziemie kościoła pod wezwaniem

Świętego Audoena, przy 14 High Street, Dublin

1.      Czas : 3 lipca 20016 roku – Niedziela

2.      Rozpoczęcie: udział w sprawowanej Mszy Świętej zaproszonych Gości: Redaktor Magdalena Uchaniuk (TVP Info – Radio WNET) , redaktora Witolda Gadowskiego, oraz zaproszonych gości i obsługi wydarzenia.

3.      Plan godzinowy:

a.      14:00 – 14:10 – powitanie w podziemiach Kościoła głównych gości i uczestników spotkania (wprowadzenie: Zofia Lis – Kozłowska, Eryk Kozieł, Tomasz Wybranowski oraz jako gospodarz ks. Proboszcz dr Stanisław Hajkowski;

b.      14:20 – rozpoczęcie projekcji filmu „Insha Allah” Witolda Gadowskiego, Macieja Grabysa, Michała Króla, który opowiada o powstaniu ISIS.

- To miał być film o prześladowaniu chrześcijan. Podczas jego kręcenia okazało się jednak, że to nie tylko oni cierpią z powodu Państwa Islamskiego - mówił po premierowej projekcji Michał Król z organizacji Młodzi Światu - Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, dzięki któremu m.in. powstał film.

Autorzy dotarli do wielu świadków powstania Państwa Islamskiego, do prześladowanych chrześcijan i muzułmanów walczących przeciwko ISIS:

Kiedy na wiosnę 2015 r. mówiliśmy, że sprawy Syrii i Iraku wpłyną także na wydarzenia w Polsce, większość naszych rozmówców uśmiechała się z pobłażaniem i pukała w czoło.Dziś rzeka uchodźców wlewa się do Europy, dziś ludzie z „tamtej planety” mogą zamieszkać obok nas. Teraz Bliski Wschód jest na wyciągnięcie ręki, a konsekwencje wydarzeń w dorzeczu Tygrysu i Eufratu mogą przynieść wielkie zmiany także w życiu Polaków. Nieśmiało twierdzimy, że mówiliśmy o tym od dawna - mówi Witold Gadowski, reżyser filmu.

Dzięki odważnym dokumentalistom, którzy udali się do niebezpiecznych terenów Iraku, Turcji i Syrii, głos odzyskują prześladowani przez ISIS chrześcijanie z Mosulu i Doliny Niniwy, Jazydzi z okolic Sinjar i Asyryjczycy z terenów północnej Syrii. O wojnie opowiadają bojownicy muzułmańscy walczący z ISIS; członkowie Wolnej Armii Syrii i Peshmergowie.

c.     Po projekcji rozmowa z jednym z twórców, redaktorem Witkiem Gadowskim. Wyjściem do rozmowy (prowadzonej przez Eryka Kozieła i Tomasza Wybranowskiego) jest pytanie o znaki czasu, o których pisał na przełomie XVIII i XIX wieku niemiecki myśliciel i poeta Novalis w „Chrześciajństwie lub Europie”.

d.    Dyskusja i pytania.

e. zakończenie spotkania i podpisywanie książek przez Witolda Gadowskiego.

f. poczęstunek dla zaproszonych gości.

Tytuł roboczy: „Znaki czasu – Europa u progu nieznanego” (

Dzień trzeci: projekcja filmu dokumentalnego – podziemie kościoła pod wezwaniem

Świętego Audoena, przy 14 High Street, Dublin

1.      Czas : 3 lipca 20016 roku – Niedziela

3.      Plan godzinowy:

d.    Dyskusja i pytania.

e. zakończenie spotkania i podpisywanie książek przez Witolda Gadowskiego.

f. poczęstunek dla zaproszonych gości.

aktualizowano: 2016-07-09